Mauro Codussi

Mauro Codussi (ur. ok. 1440 w Lennie, zm. 1504 w Wenecji), znany również pod różnymi imionami i przydomkami, takimi jak Mauro Coducci, Mauro Bergamasco, Moretus czy Moro da S. Zaccaria, był włoskim architektem renesansowym, który odegrał istotną rolę w kształtowaniu architektury Wenecji pod koniec XV wieku. Uważany jest za twórcę pierwszego kościoła w stylu renesansowym w tym mieście – San Michele in Isola.
Pochodził z miejscowości Lenna, jako syn Martina Codussiego. O jego życiu przed osiedleniem się w Wenecji w 1469 roku wiadomo niewiele. Miał dwóch synów: Domenica, zajmującego się handlem suknem, oraz Santina.
Działalność architektoniczna
Około 1469 roku rozpoczęto wznoszenie kościoła San Michele in Isola, którego projekt przypisywany jest Codussiemu. Nie jest jasne, dlaczego to właśnie jemu zlecono opracowanie planów, choć istnieją przypuszczenia, że wcześniej współpracował z kamedułami przy budowie świątyni w Rawennie. Fasada kościoła ukończona została w 1475 roku i stanowi jeden z najwcześniejszych przykładów architektury renesansowej w Wenecji. Projekt przypisuje się Codussiemu także w przypadku chóru klasztornego (tzw. barco), przecinającego nawę główną.
W 1482 roku na zlecenie patriarchy Maffea Gerarda, Codussi rozpoczął przebudowę dzwonnicy kościoła San Pietro di Castello, która została uszkodzona przez uderzenie pioruna. Prace trwały sześć lat, a wieżę wieńczyła pierwotnie kopuła w stylu bizantyńskim (zdemontowana w XVII wieku).
W 1483 roku objął funkcję głównego architekta kościoła San Zaccaria, gdzie jego zadaniem było połączenie elementów gotyckich z nową, renesansową estetyką. Zrealizował wyższe partie fasady, renesansowe kolumny wnętrza oraz charakterystyczną marmurową elewację o pięciu kondygnacjach. Dolna część zachowała jeszcze cechy gotyckie, podczas gdy górne piętra zdominowała klasyczna symetria, zdobiona kolumnami, pilastrami i półokrągłym tympanonem z rzeźbami.
Po pożarze w 1483 roku, który zniszczył wschodnie skrzydło Pałacu Dożów, Codussi prawdopodobnie zaangażowany był w jego odbudowę – mimo że oficjalnie projekt przypisuje się Antonio Rizziemu. Styl architektoniczny nowych fasad sugeruje jednak istotny udział Codussiego.
W tym samym roku zaprojektował także kaplicę rodzinną Katarzyny Cornaro przy kościele Santi Apostoli, budowaną do 1499 roku.
W 1491 roku kierował rekonstrukcją budynku Scuoli Grande di San Marco, a jego styl można dostrzec w formach fasady, przypominających układ i estetykę elewacji kościoła San Zaccaria.
W tym samym roku powierzono mu również projekt nowego kościoła Santa Maria Formosa, którego centralny plan nawiązuje do krzyża greckiego. Ten projekt uznaje się za zapowiedź najdojrzalszego dzieła Codussiego – San Giovanni Crisostomo – którego budowy nie zdążył ukończyć przed śmiercią. Prace dokończył jego syn, Domenico.
Scuola Grande di San Giovanni Evangelista
Scuola Grande di San Giovanni Evangelista to historyczny budynek w Wenecji, znajdujący się w dzielnicy [...]
Kościół Santa Maria Mater Domini
Kościół Santa Maria Mater Domini, znany jako kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Pana Jezusa, znajduje [...]
Kościół Santa Maria Formosa
Kościół Santa Maria Formosa to rzymskokatolicka świątynia zlokalizowana w weneckiej dzielnicy San Marco, należąca do [...]
Kościół San Michele in Isola
Kościół San Michele in Isola – rzymskokatolicka świątynia w Wenecji, zlokalizowana na wyspie San Michele. [...]
Kościół San Giovanni Crisostomo w Wenecji
Kościół San Giovanni Crisostomo, znany jako kościół św. Jana Złotoustego, to rzymskokatolicka świątynia zlokalizowana w [...]