Antonio Contin
Antonio Contin, urodzony w 1566 roku w Lugano, a zmarły 15 lipca 1600 w Wenecji, był szwajcarsko-włoskim architektem i rzeźbiarzem, wywodzącym się z rodziny o długich tradycjach budowlanych. Jego dziadek, Antonio da Ponte, był znanym architektem, podobnie jak ojciec Bernardino, a bracia Tommaso i Francesco również zajmowali się rzeźbą. Contin rozpoczął naukę zawodu pod kierunkiem ojca, a następnie bardzo wcześnie dołączył do prestiżowego projektu budowy mostu Rialto, nadzorowanego przez jego dziadka. Współpracował także przy przebudowie Pałacu Dożów oraz przy wznoszeniu Nowych Więzień, których budowę rozpoczęto w 1591 roku.
Po śmierci dziadka w 1597 roku Antonio odziedziczył jego funkcje i kontynuował prace przy Nowych Więzieniach, których ukończenie przypadło na rok 1600. W ramach tego samego przedsięwzięcia zaprojektował słynny Ponte dei Sospiri – Most Westchnień, łączący więzienie z Pałacem Dożów, gdzie więźniowie stawali przed Avogadori i Inkwizytorami Stanu. Równolegle, razem z bratem Tommaso, zajmował się odbudową Scuoli di San Girolamo, zniszczonej w pożarze w 1592 roku. Prace trwały w latach 1600–1604, już po jego śmierci.
Jednym z jego samodzielnych dzieł jest również nagrobek królowej Katarzyny Cornaro, znajdujący się w kościele San Salvador w Wenecji.
Most Westchnień
Most Westchnień (wł. Ponte dei Sospiri) to wenecka budowla zaprojektowana przez Antonia Contina, której ukończenie [...]